Ten blog korzysta z plików cookies na zasadach określonych tutaj
Zamknij
LSW
30.03.2017

Wszystkie odcienie… Szarej. Czyli co ma wspólnego własność intelektualna z przeprowadzką.

Już Heraklit z Efezu widział w zmianie centralny element wszechświata, tudzież sposób na jego definicję. Jego panta rhei (wszystko płynie) odnosi się również do biznesowych realiów dzisiejszego świata. Zmiana dosięga także LSW, a konkretniej naszą siedzibę. Redakcja bloga wraz z całym zespołem warszawskiego biura przenosi się od 3 kwietnia z ul. Łowickiej 62 na Szarą 10. Droga z Mokotowa na Powiśle, poza elementem nostalgicznym (w końcu byliśmy tutaj blisko 17 lat), ma też swoje aspekty w zakresie własności intelektualnej.

I jakkolwiek na pierwszy rzut oka, wydaje się to być mało oczywiste, taka przeprowadzka to kopalnia problemów z zakresu IP.

Aby mieć się gdzie przeprowadzić trzeba wynająć nowe biuro – no tak tutaj tematem zajmie się dział nieruchomości. Ale już chwilę później trzeba je jakoś zaaranżować. Architekt wnętrz będzie roztaczał artystyczne i kreatywne wizje – warto więc zadbać o prawa do nich. I wiedzieć, co możemy z tym zrobić. Przykładowo, czy charakterystyczne i twórcze elementy wystroju możemy zacząć wykorzystywać w identyfikacji wizualnej (na wizytówkach, papierze firmowym, prezentacjach, etc)?

Przeprowadzka to też konieczność zmian np. w Krajowym Rejestrze Sądowym – dobrze, że jest „dział korpo”. Poza rejestrami trzeba jednak popracować nad wspomnianą identyfikacją korporacyjną we wszystkich jej emanacjach. I tutaj pozostaje mieć nadzieję, że mamy do niej prawa zależne i wszelkie modyfikacje (nie zawsze sprowadzające się przecież tylko do zmiany nazwy ulicy) możemy przeprowadzić bez naruszenia integralności utworu pierwotnego.

Jeśli już zmieniamy adres, to może i jest to dobry pretekst, by odświeżyć stronę internetową (my tak robimy i od 3 kwietnia zapraszamy na nową jej odsłonę). Jeśli tak, to pytanie czy wszystko czego potrzebujemy zrobimy z poziomu CMS-a czy kokpitu strony. Jeśli jednak mamy szersze plany, to pewnie trzeba będzie jednak „pogrzebać” w kodzie. Ale czy mamy do tego prawo? Czy możemy zrobić to z innym wykonawcą niż ten, który zaprojektował stronę? Wreszcie, skoro w świetle ostatniego orzecznictwa nawet pełne przeniesienie praw autorskich nie przesądza o prawie zamawiającego do żądania wydania kodu… czy w ogóle mamy do niego dostęp? To ważkie pytania.

Skoro się przenieśliśmy i chcemy to zakomunikować światu, to pojawia się pytanie do kogo możemy wysłać mailing ze stosowną informacją, tak aby nie został on uznany za spam. A jak już mamy listę adresową, z której chcielibyśmy skorzystać, to warto, aby pojawiła się refleksja czy przypadkiem nie stanowi ona zbioru danych osobowych, który powinno się zgłosić do GIODO, a może lepiej powołać tego całego ABI-ego? Ta refleksja będzie tym cenniejsza, że już coraz mniej czasu do wejścia w życie unijnego RODO (czyli Rozporządzenia Ogólnego o ochronie danych osobowych), które w istotny sposób modyfikuje rzeczywistość danych osobowych w Unii i Polsce.

Jak się okazuje, jedna przeprowadzka może przynieść tyle interesujących przemyśleń… tyleż filozoficznych, co prawnych. A to nie wszystko. Od początku kwietnia zapraszamy naszych klientów, przyjaciół i partnerów nie tylko do odwiedzin i standardowych spotkań w naszej nowej siedzibie, ale również do udziału w szeregu planowanych debat i wydarzeń, o których będziemy informować już wkrótce.

Zapraszamy na Szarą 10!

Chcesz być informowany o najnowszych wpisach na blogu?

  • - Podaj adres e-mail i otrzymuj informację o nowym wpisach na blogu LSW IP prosto na Twoją skrzynkę
  • - Nie będziemy wysłać Ci spamu

Administratorem Twoich danych osobowych jest Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy sp. k. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Szarej 10, 00-420 Warszawa.

Szanujemy Twoją prywatność dlatego przekazane nam dane nie będą przetwarzane i udostępniane poza LSW w innych celach niż ujęte w Regulaminie IP Bloga. Szczegółowe postanowienia dotyczące naszego IP Bloga, w tym katalog Twoich uprawnień związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdziecie Państwo w Regulaminie IP Bloga.